Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziwnówek: Lato z wiatrem w ramach cyklu "Wakacje z Klimatem"

Anna Błaszczuk
PSEW włącza się w letnią akcję „Wakacje z Klimatem” organizowaną przez Fundację "Zatrzymać Czas". Podczas 20-dniowej trasy odwiedzimy nadmorskie i mazurskie kurorty, prezentując zalety energetyki wiatrowej.

Celem cyklu wakacyjnych imprez jest kształtowanie postaw proekologicznych, w tym poszerzanie wiedzy o korzyściach płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii m.in. energetyki wiatrowej. Do wspólnej zabawy chcemy zaprosić wczasowiczów w każdym wieku. Nie zabraknie interdyscyplinarnych warsztatów, gier i zabaw edukacyjnych, happeningów oraz spektakli teatralnych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Odwiedzajcie nas w namiocie PSEW. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dorośli wczasowicze będą mieli okazję dotknąć miniatury wiatraka i poszerzyć wiedzę na temat korzyści płynących z energetyki odnawialnej, w tym z energetyki wiatrowej. Dowiedzą się m.in.:

– jak działa turbina

– ile domów może zasilić energią jeden wiatrak

– jak poprawi się stan powietrza i portfela, gdy postawimy na najtańsze OZE

– jak urośnie nasza gospodarka dzięki energetycznej transformacji

– kiedy popłynie prąd z morskich farm na Bałtyku

Nie zabraknie też atrakcji i konkursów dla najmłodszych. Wcielą się oni w eko-architektów budujących z klocków Lego mini miasto. Zostanie ono następnie zasilone energią z małego wiatraka. Wysiłki najmłodszych zostaną wynagrodzone, kiedy miasteczko rozświetli się energooszczędnymi żaróweczkami LED, a kolejka z napędem elektrycznym ruszy w trasę objazdową po nim. Najbardziej zaangażowanych nagrodzimy przydatnymi gadżetami.

W naszym namiocie spotkacie znaną, bardzo cenioną prezenterkę i lektorkę filmów przyrodniczych – Krystynę Czubównę, która przeczyta książeczkę „Niech wieje wiatr” autorstwa pasjonatki wiatru i wiceszefowej WindEurope Małgorzaty Bartosik z WindEurope.

Najmłodsi uczestnicy naszych zabaw i konkursów otrzymają na własność wspomnianą książeczkę o energetyce wiatrowej, a dorosłym wręczymy broszurę graficzną „Czysta energia dla Polski” stworzoną przez PSEW. Mamy nadzieję, że dzięki edukacji wzrośnie wrażliwość społeczna na zagadnienia związane z ochroną środowiska.

W programie imprez znajdziecie m.in.:

- Odnawialne źródła energii np. modele wiatraków, turbin wiatrowych i wodnych, samochodzików oraz robotów zasilanych panelami fotowoltaicznymi wraz z obsługą.
- Rowerowe kino bez prądu – instalacja składająca się z systemu trzech stacjonarnych rowerów, na których pedałować mogą dzieci i dorośli. W ten sposób wytworzony prąd zasila komputer, głośniki, rzutnik i tablicę multimedialną. Podczas projekcji, oglądający, - pedałując na stacjonarnym rowerze, sami produkują energię niezbędną do zasilenia zestawu odtwarzającego materiały video.
- Upcyclingowy triatlon – Konkurs z nagrodami polegający na pokonaniu wskazanego dystansu trzema różnymi upcyclingowymi sposobami np. biegając po zużytych oponach rowerowych lub samochodowych, turlając obręcz rowerową przez pewien dystans, idąc na szczudłach z profili aluminiowych. Na mecie uczestnik będzie miał za zadanie właściwie posegregować odpady i odpowiedzieć na pytanie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.
- Eko puzzle – Gigantyczne puzzle tworzące obraz o wymiarze 5×5 metrów. Układanka składa się ze 100 elementów. Tematycznie obraz nawiązuje do wykorzystywania surowców wtórnych i tym samym ochronie surowców naturalnych i oszczędzaniu energii. Dzieci oraz dorośli wspólnie układają puzzle. Współpracując z animatorem uczą się w ciekawy sposób o konieczności zachowania oraz efektywnego wykorzystania surowców naturalnych poprzez recykling.
- Quizy komputerowe – dotyczące zagadnień z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Czy jestem Eko – na tym stanowisku przygotowane są quizy dla dzieci, młodzieży i dorosłych i wszyscy mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii.
- Przestrzenna Gra dla klimatu – Uczestnicy poruszają się po ogromnej (3x4m) planszy i odpowiadają na pro-ekologiczne pytania związane z oszczędzaniem energii.
- Warsztaty na temat segregacji śmieci i recyklingu podczas których promowana będzie idea „ze starego coś nowego”, połączona z działaniami plastycznymi.
- Happening „Ziemia w naszych rękach” – Animatorzy z doświadczeniem prowadzenia akcji ekologicznych ze sceny zachęcają do świadomych, ekologicznych wyborów i działań. Zgromadzeni pod sceną uczestnicy dosłownie biorą Ziemię w swoje ręce i wspólnie utrzymują ją, aby nie spadła.
- Koło fortuny – ekologiczne konkursy z nagrodami
- Spektakl teatralny – delikatnie uwspółcześniona, wciąż bardzo aktualna i przemawiająca do wyobraźni młodego odbiorcy historia spotkania biednego Rybaka oraz spełniającej najskrytsze marzenia Złotej Rybki. Dobranie odpowiednich środków wyrazu, sugestywna i poruszająca gra aktorska, piękne piosenki oraz elementy interaktywne sprawiają, że jest to wspaniała i wzbudzająca bardzo żywe reakcje publiczności opowieść.
Wydarzeniu towarzyszyć będą stoiska z żywnością ekologiczną, stoiska z wydawnictwami z zakresu ochrony przyrody i ekologii. Zapraszamy też serdecznie do włączenia się we wspólną zabawę i uwzględnienie w swoich wakacyjnych planach odwiedzania naszego stoiska wraz rodzinami.

Poniżej prezentujemy szczegółową agendę trasy w Gminie Dziwnów:

- Dziwnówek (21.07.2019) Skwer przy fontannie i zegarze słonecznym, ulica Kamieńska
- Międzywodzie (23.07.2019) Park przy ul. Wojska Polskiego
- Dziwnów (24.07.2019) Skwer Przyjaźni przy ul. H. Sienkiewicza

Treść informacji o powyższym wydarzeniu, pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamien.naszemiasto.pl Nasze Miasto