Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste Otwarcie Ośrodka Symulacji Medycznej w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA]

Anna Błaszczuk
W filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Międzyzdrojach powstał pierwszy w Polsce, należący do Pogotowia, Ośrodek Symulacji Medycznych. Znalazły się w nim nowoczesne symulatory pacjentów i symulator przedziału medycznego karetki, które będą służyły do szkoleń ratowników medycznych i lekarzy z Pomorza Zachodniego oraz z Niemiec.

W poniedziałek 27 stycznia miało miejsce uroczyste otwarcie Ośrodka Symulacji Medycznych w Międzyzdrojach. Obecny na uroczystości marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślił jak ważny jest projekt, w którym uczestniczą zarówno ratownicy polscy jak i niemieccy.

- Mam nadzieję, że sukces tego projektu będzie przekuwał się na konkretne poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców, mieszkańców przygranicznych regionów, tak po polskiej jak i niemieckiej stronie oraz na poczucie bezpieczeństwa turystów.

Po konferencji prasowej grupa ratowników medycznych zaprezentowała namiastkę wspólnych ćwiczeń z wykorzystaniem symulatorów.
W Ośrodku zamontowano symulator przedziału medycznego karetki – to tylna część ambulansu, wyposażona i wyglądająca dokładnie tak samo, jak prawdziwa karetka. Symulator został zamontowany na specjalnym podnośniku, który sprawia, że ratownicy przebywający w środku, czują się jak podczas prawdziwej jazdy ambulansem. W Ośrodku Symulacji Medycznych znalazły się także symulatory pacjentów: mobilny symulator urazowy, symulator ratunkowy pacjenta, symulator porodowy, osłuchowy, a także symulator pediatryczny i symulator niemowlęcia. Nowoczesne symulatory pacjenta to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka wyglądające i reagujące jak żywi pacjenci – mrugają oczami, porusza się ich klatka piersiowa, wydają dźwięki, krwawią, pocą się, można zmierzyć ich puls, podać im leki. Posiadanie tak nowoczesnych symulatorów umożliwi przeprowadzenie ćwiczeń z często występującymi schorzeniami, jak i niecodziennymi sytuacjami, bez narażenia chorych.

- Myślę, że jest to przyszłość ratownictwa – podkreślił Krzysztof Radek z WSPR w Szczecinie.

Zarówno lekcje językowe dla ratowników medycznych, jak i powstanie Ośrodka Symulacji Medycznych oraz treningi symulacji są realizowane w ramach projektu INTERREG VA „Zintegrowane transgraniczne Ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”. Celem projektu jest integracja i optymalizacja współpracy odpowiedzialnych instytucji i świadczeniodawców ratownictwa w ramach publicznego transgranicznego ratownictwa medycznego w obszarze wsparcia a przy tym zapewnienie zgodnego z aktualnymi wytycznymi zaopatrzenia ofiar nagłych wypadków oraz ochrona przed zagrożeniami życia w przewidzianym czasie.
Do planowanych działań projektu należą wdrożenie transgranicznego dysponowania akcjami ratunkowymi, zmniejszenie barier językowych, stworzenie i wdrożenie wspólnej dwujęzycznej platformy komunikacyjnej oraz wspólne polsko-niemieckie szkolenia personelu medycznego na nowoczesnych symulatorach medycznych.
To program pilotażowy, dotychczas na pograniczu polsko-niemieckim nie było tego typu projektów, jest on więc podstawą i wzorem dla innych województw i landów, które pracują nad takimi rozwiązaniami. Prace nad powstaniem i realizacją projektu trwają od 2014 roku. Za stworzenie i prawidłową realizację projektu ze strony WSPR odpowiada zespół w składzie Beata Chełmikowska, Grzegorz Dolata, Krzysztof Radek i Magdalena Optacy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamien.naszemiasto.pl Nasze Miasto