Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W trosce o środowisko - nowe możliwości finansowania

Anna Błaszczuk
Beneficjenci z Pomorza Zachodniego skorzystają z 4 nowych programów, wdrażanych przez NFOŚiGWoraz WFOŚiGW w Szczecinie. Atrakcyjne wsparcie zostanie tym razem przeznaczone na poprawę gospodarki wodno-ściekowej, usuwanie azbestu, regenerację gleb oraz zakup nowego sprzętu i odzieży ochronnej dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Atrakcyjne wsparcie na przydomowe oczyszczalnie i podłączenie do sieci wodociągowej

Poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej w mniejszych miejscowościach i na wsiach – to cel programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji. O pożyczkę do 100% wartości kosztów kwalifikowanych mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, a także podmioty świadczące usługi publiczne w ramach zadań własnych JST. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na budowę, rozbudowę lub modernizację lokalnych oczyszczalni ścieków komunalnych oraz budowę i/lub modernizację sieci kanalizacji sanitarnej. Przy pomocy pożyczki będzie można sfinansować również podłączenie gospodarstw domowych, w tym zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dodatkowo można będzie sfinansować budowę przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, które odbiorą nieczystości z domów, gospodarstw agroturystycznych czy obiektów publicznych obsługujących do 50 osób. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lipca 2019 roku i potrwa do końca 2022 roku lub do wyczerpania środków.

Szkodliwy azbest zniknie z dachów

NFOŚiGW i WFOŚiGW w Szczecinie - w ramach wspólnego, Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest, chcą jeszcze skuteczniej likwidować szkodliwy dla życia i zdrowia materiał. Program będzie realizowany w latach 2019-2023.
W ramach programu można uzyskać wsparcie na demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest.
Beneficjentami mogą być: jednostki samorządu terytorialnego z województwa zachodniopomorskiego (ze wsparciem NFOŚiGW) oraz przedsiębiorcy, w tym rolnicy prowadzący działalność gospodarczą (ze wsparciem WFOŚiGW w Szczecinie).

300 milionów złotych na regenerację środowiskową gleb

Właściciele gruntów z województwa zachodniopomorskiego mogą skorzystać ze wsparcia na regenerację zakwaszonych gleb (o pH gleby poniżej lub równym 5,5). Program, w ramach którego planuje się regenerację środowiskową gleb na powierzchni co najmniej 250 tysięcy hektarów, jest dedykowany gospodarstwom rolnym, szczególnie mniejszym (do 75 ha). Dofinansowanie, którego wysokość będzie uzależniona od powierzchni użytków rolnych, trafi z NFOŚiGW za pośrednictwem WFOŚiGW w Szczecinie do Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych, a ostatecznymi beneficjentami będą właściciele gruntów rolnych. Nabór wniosków rozpocznie się 15 lipca 2019 roku i będzie prowadzony w trybie ciągłym.

Nowe ubrania i sprzęt dla OSP w ramach Programu pn. „Mały Strażak”

W ramach programu „Mały Strażak” do Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego regionu trafią nowe, specjalistyczne ubrania oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy (pilarki, agregaty, hełmy i rękawice). WFOŚiGW w Szczecinie – na poprawę bezpieczeństwa i jeszcze sprawniejsze prowadzenie akcji ratowniczych – przekaże w tym roku w ramach tego programu 300 tysięcy złotych. OSP mogą liczyć na dofinansowanie do 90% kosztów, maksymalnie 20 tysięcy złotych na jedną jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej. Wnioski – podobnie jak w przypadku pozostałych konkursów – można składać w Biurach Funduszu w Szczecinie i Koszalinie.

Będą kolejne wozy dla OSP i wyposażenie dla WOPR

Od 24 maja br. trwa nowy nabór w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych. Dzięki niemu, podobnie jak w poprzedniej edycji, do zachodniopomorskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych trafią nowe, średnie wozy ratowniczo-gaśnicze, a także – to nowość - zestaw poszukiwawczo-ratowniczy do poszukiwania osób tonących i osób zaginionych na terenach trudnodostępnych i podmokłych. Tym razem dofinansowanie – w formie dotacji do 50% kosztów – może zostać przekazane nie tylko jednostkom OSP, ale również Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

450 tysięcy złotych na usuwanie barszczu Sosnowskiego

Zachodniopomorscy beneficjenci mogą cały czas aplikować o dofinansowanie w wysokości do 75% kosztów na likwidację szkodliwego dla zdrowia barszczu Sosnowskiego. Pula środków na 2019 rok to 450 tysięcy złotych, a wnioski można składać jeszcze do końca lipca w biurach Funduszu w Szczecinie i Koszalinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamien.naszemiasto.pl Nasze Miasto