Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielunianie w hołdzie powstańcom styczniowym [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, skierowane przeciwko zaborcy rosyjskiemu. W 157. rocznicę narodowego zrywu w Wieluniu oddano cześć powstańcom przy upamiętniającym ich pomniku w lasku miejskim.

Podczas środowej uroczystości wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze, a także przebrani za powstańców styczniowych rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego powiatu wieluńskiego. Przy monumencie zgromadzili się samorządowcy, kombatanci, delegacje szkolne, a także inne osoby, które odpowiedziały na zaproszenie burmistrza do oddania hołdu powstańcom. Po odegraniu hymnu państwowego dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek opowiadał o wydarzeniach sprzed 157 lat i symbolice miejsca, w którym odbywała się uroczystość.

- Kiedy w 1934 r. budowano tutaj pierwszy pomnik, wyciągnięto z ziemi osiem czaszek tych, których zamordowano na rynku staromiejskim Wielunia albo właśnie w tym miejscu, które wyglądało zupełnie inaczej niż dzisiaj. Były tutaj wyrobiska gliny, przestrzenie otwarte, tzw. podszubienice – mówił szef MZW. - Pomnik zniszczyli Niemcy w 1940 r, ale został odbudowany w 1958 r. w takiej samej formie. Widnieje na nim order Virtuti Militari – symbol wielkiej determinacji wszystkich polskich bohaterów walczących za ojczyznę. W czasie powstania styczniowego zginęło ich wiele tysięcy. Na ziemi wieluńskiej w walkach pod Radoszewicami, Kluskami, Rychłocicami, Praszką, Lututowem. Wszystkie te bitwy były tragiczne. To bardzo ważne, że co roku tutaj się spotykamy.

Zanim pomnik upamiętniający powstańców został odtworzony w 1958 r., mieszkańcy po wojnie oznaczyli to miejsce pamięci niewielkim krzyżem z brzozy. Zbiory wieluńskiego muzeum wzbogaciły się w ostatnim czasie o zdjęcie, na którym uwieczniono ów krzyż. Fotografię przekazał Henryk Strózik, prezes zarządu okręgowego Związku Kombatantów RP.

List burmistrza Pawła Okrasy, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, odczytał kierownik jego biura Radosław Urbaniak. Przemawiał również starosta wieluński Marek Kieler. Na zakończenie spotkania złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto